En viktig ingrediens i den stränga Lutherska och Schartaunska läran var vikten av mycket och hårt arbete och att vara uppe så tidigt så att man kunde utnyttja det första gryningsljuset. En av grannbönderna hade lämnat mjölken vid samma mjölkbord prick klockan 7 varje morgon, år ut och år in. Mjölkhämtarna från mejeriet var lika punktliga, de var där klockan sju i ur och skur, utom den 1:e september 1939. Då kom de inte förrän klockan halv åtta. Bonde var då i upplösningstillstånd över detta oförståeliga beteende och gav sig på dom i allt annat än vänliga och förstående ordalag. När han stoppade för att hämta andan sa’ de.
-”Har Ni inte hört det som har hänt idag, klockan halv fem gick tyskarna in i Polen och det blir troligen världskrig”.
Bonden beaktade detta ett ögonblick och sa
-”Ja se där har I pöjkar som kan komme sig öpp om mörran”.
En stockholmare hyrde sommarbostad hos en tjörnfamilj. Några dagar efter ankomsten vände han sig till värden och förklarade:
”-Det går ju hästar i hagen här utanför!”
”-Det stämmer det” svarade gubben.
”-Jo”, fortsatte stockholmaren, ”det är så att när vi öppnar fönstret så luktar det illa.”
”-Strunt i det”, blev svaret. ”Det bryr sig hästarna inte om.”
Det var en fiskare från Tjörn som hade gått på grund nära den engelska kusten. När han förtvivlat stod och öste fiskebåten så anlände den engelska kustbevakningen och ropade åt fiskaren:
-”DO YOU SPEAK ENGLISH?!”
Fiskaren svettades och ropade tillbaka:
-”SPIGA, JÄ SPIGAR! HELE BÅDEN ÄR FULL Å VAAAN!”
Det var en tjörnbo som gick in i en herrekiperingsaffär uppe i Lysekil.
”-Guda’ jä ska ha en whid skjorta.”
”-Jaha”, sa expediten, ”Ska det vara en sådan skjorta som jag har på mig?”
-”Nä, den ska wäre ren!”
Åsså var det åstolaren (Åstol – mindre ö utanför Tjörn) som stod på en stege och målade om sitt hus. Han kikade in genom ett fönster och utbrast
-”Hwaa e ditta för rum? De har jä allri sett förud!”
….det var finrummet han såg in i…
En bonde på Tjörn hyrde ut ett mindre torp om somrarna. En härlig morgon stannade det en sommargäst och undrade om det skulle gå för sig att få titta på torpet. Jodå, det skulle allt gå för sig!
Sommargästen återkom till bonden efter en noggrann inspektion och följande konversation utspelade sig;
-”Jo, jag undrar om det finns en berså till torpet?” frågade sommargästen.
-”Berschå? Waaa e de för nöd? undrade bonn’
-”Jo, en berså är en plats där man kan sitta utomhus och intaga sin måltider i.”
-”Nä, en sån har vi inte” sa bonn’.
-”Nehe, då undrar jag om det möjligtvis står att finna en toalett?”
-”Toalett? Waaa e de för nöd?” sa bonn’
-”Jo, en toalett är en plats inomhus där man kan uträtta sina behov.”
-”Nä, en sån har vi inte” sa bonn’
Sommargästen torkade sig i pannan med näsduken, tackade för sig och lämnade bonden på gårdsplanen. Bondens fru, som hade hört hela konversationen från köksfönstret, utbrast:
-”Hwa wa de för en kärl?
-”Den?! Han va la gar’n!”, sa bonden…”-Han ville äda ude å skida inne!”
-En hwid båd å ett grannt fruntimmer är dyra i underhåll.