Underhåll av jordfräsen

jordfres»Jordfräs» med stela hackskaft, som äro fjädrande utsvängbart lagrade på vevarmar å en roterande axel, kännetecknad därav, att hackskaft och vevarm äro utbildade till ett knähävtyg så anordnat, att hackskaftet genom detsamma tvångsvis indrages mot hackaxeln, om hackans spets genom ett hinder utsättes för allt för starkt motstånd, i ändamål att hackan må tvångsvis höjas upp över hindret respektive upplyfta detta från sitt underlag.

 

»Jordfräs» är ett av traktor draget jordbearbetningsredskap, som i en operation finfördelar matjordslagret. De arbetande organen bestå vanligen av roterande valsar, försedda med någon lämplig anordning för jordens bearbetning.


Fick hämtat en låda med nya blad till jordfräsen.
20160130_085729166_iOSDe gamla är rätt slöa och behöver bytas. Jorden blir inte bearbetad på ett bra sätt.
Det blev 24 stycken nya slagor/blad, så handlar’n blev glad. Fast jag byter hellre grejerna lite innan de går sönder helt. Behöver inte fräsen riktigt än så bytet får bli senare i år.

 

Här ser man slitaget.
20160130_085804445_iOS

 

 

 

 


Om fräsen ramlar i bitar kan man i nödfall vända jorden med en grep.
Eller köpa jordfräsens föregångare, den mekaniserade grepvändaren Darby Digger.

d0160571_9415748

Annons

En reaktion på ”Underhåll av jordfräsen

  1. Pingback: Det är ren skit! | Tjörnbo

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.