Gjorde en ny bropost

Eftersom det är semestertider var det lika bra att göra något åt en gammal bropost. Broposten ligger i en hage som vi arrenderar och genom hagen rinner en bäck. Den förre ägaren gjorde inget åt broposten – som var farlig redan för en tjugo år sedan. Men nu var det lika bra att åtgärda, vi har fått tag i ett bra 3,5 meters stålrör av en granne.

Så här ser den gamla broposten ut. Inte så bra. En människa som ramlar ner med benet bryter troligen endast benet under knäskålen, och kan ropa på hjälp. En ko, häst, får, älg med mera kommer bli liggande och dö en plågsam död. En ko gick hädan på detta sätt för femton år sedan.


Det var bara att sätta igång att gräva. Holger bände med spade och spett samtidigt som jag ryckte med kranen. Det var riktigt tunga jävlar till betongrör. Över 400 kilo styck.


En borta, en kvar.

 

Sådär, nu är jävelskapet broposten borta. Dags att gräva rent.

 

Efter en kortare rast så körde jag fram det nya röret. Sen var det bara att putta i det och få det i våg.

 

Sista steget var att stadga upp röret med lite sten. Vi orkade inte mer idag. Får fortsätta att fylla senare.

20160803_113117779_iOS

 

 

 

Annons

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.