Golvet på spannmålsrännet/taket i stallet behövde bytas ut. Jag hade trampat igenom för ett tag sedan så det var lika bra att åtgärda innan någon skulle ramla igenom helt. Golvet/taket har ändå hållt förvånansvärd väl, efter att haft många ton spannmål på sig genom åren. Nu är spannmålen borta sedan länge och det har mest varit en uppsamlingsplats för trädgårdsmöbler, bildäck och annan bråte.
Det var bara att sätta igång och städa. En kärra ställdes utanför fönstret så det gick lätt att kasta ut det gamla virket för vidare transport till deponi.
Det var lika bra att riva en ner en gammal vägg samt den alldeles för korta nergången till stallet. I alla år har man lärt sig att böja på huvudet när man går ner från stalltrappan. Nu får det bli en ny vana att rakryggad våga gå ner i stallet.
Spannmålsrännet hade även ett tak över sig. Det rev jag nu ner och körde bort. Helt plötsligt blev lagårn mycket ljusare! Den nya trapphuset förlängdes.
Efter ett par timmar var det nya golvet färdigt…
…och trapphuset till stallet likaså…
…det blev även en vägg ovanför trapphuset…
Det sista (helt onödiga) steget blev att jag lackade golvet. Två gånger.
..för att sedan måla trapphuset…det ser trevligare ut med lite vit färg i ett stall.
Egentligen gjordes detta jobbet förra året -2015- som ett första steg i att renovera ladan. Men jag glömde att skriva ner det då. Därav den sena uppdateringen.
Man får renovera lite i maklig takt…historiken finns här nedan.
Del ett – riva lite på väggen
Del två – göra en gjutform
Del tre – om logen, cement och betong
Del fyra – limträbalk samt gjutning
Del fem – småpill
Del sex – mer gjutning
Del sju – ännu mer gjutning
Del åtta – påbörja ny loge
Del nio – lägga loge-golv och montera limträbalk
Del tio – stötta upp och bygga vägg
Del elva – bygga porten
Del tolv – fönstertittande
Del tretton – måla grundfärg
Del fjorton – måla ladan
Del femton – lägga sten
Del sexton – nya lämmar
Del sjutton – måla lämmar och gaveln